Topraklama direnci ölçümleri

Duyuru Tarihi : 14/09/2010

10:32:15

ÖNEMLİ NOTLAR:

  -Topraklama direnci ölçümlerinde  kullanılan cihazların kalibre edilmiş olması gerekir.

-Kullanılan cihazlar iyi tanınmalı     pil şarjı  -kablo  kopuğu gibi  durumlar mutlaka kontrol edilmelidir.

-Bazı cihazlarda  kablolar üst üste geldiğinde oldukça farklı  değerler  ortaya çıkabilmektedir.Bu nedenle kablolar birbirine sarılmadan  birbirini kesmeden  elektrotlara ulaştırılmalıdır.

-Ölçüm anında  toprağın özellikleri  dikkate alınmalıdır.(yağmurlu havalarda ölçüm yapılmamalıdır)

-Ölçüm anında çıplak elle elektrotlara dokunmak tehlikelidir.

-Paratoner topraklama ölçümlerinde paratoner irtibatı kesilerek kontrol klemensinden ölçüm yapılmalıldır.Yağmurlu ve rüzgarlı havalarda ölçüm yapmak tehlikeli olabilir.

-Ölçüm yapılan yer eğer fabrika ise topraklama sistemi mutlaka araştırılacaktır.Eğer TN sistemi uygulanıyorsa çevrim empedansı – koruma iletken kesitleri projesinden kontrol edilecektir.

-Cihazların gövdelerine  bağlanan koruma iletkenlerinin  panolara bağlantısı 5 uçlu priz ve fiş düzeni ile yapılması sağlanmalıdır.

-Koruma iletkenlerinin (TN sistemde )mutlaka Ana panodaki (trafo çıkışı) nötr barasına bağlı olduğu kontrol edilmelidir.

-Hangi tip topraklama sistemi tasarlanırsa tasarlansın hayat akımlı (30 mA) kaçak akım koruma şalteri kullanılmalıdır.

-Ölçüm yapılırken mümkün olduğu kadar  elektrikler kesilmeli ve bu şekilde ölçüm yapılmalıdır.

-Aynı binada  tüm topraklamalar aynı topraklama barasına irtibatlandırılmalıdır.Aksi takdirde  münferit ( her cihazı veya bilgisayarları)yapılan topraklamalarda  cihaz gövdelerinde tehlikeli gerilimler oluşabilir.

-Topraklama ölçümü yapılırken uygun toprak bulunamazsa , su boruları  bu amaçla kullanılabilir.(Cihaz kataloglarında bu  bağlantılar  mevcuttur)

-Direklerin topraklama ölçümlerinde direk ile olan irtibat sökülmemelidir.Çünki direkte bir topraklama elemanı olarak görev yapmaktadır.

 

Bütün Duyuruları Listele

tunakurumsal.com, 2007 - 2009, Tüm Hakları Saklıdır