Emisyon Ölçümü

2006 Yılında yayınlanmış olan "Endüstri Tesislerinden Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği 'ne göre tüm tesisler " Emisyon İzni " almakla yükümlüdürler.

Emisyon standartları kirletici kaynakların izin verilen kirletici deşarjlarını zaman veya üretim bazında belirler ve kaynak yapısına bağlı olarak tanımlar. Buna göre her tesis kendi üretim türü ve büyüklüğü ile ilişkili olarak kirletici özelliklerini beyan etmek zorundadır. Tesislerin yaydığı emisyon miktarı : kullanılan yakıtlar, yakma teknolojisi ve hava kirliliği önleme cihaz ve teknikleriyle ilgilidir.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Endüstriyel Tesislerden Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında endüstriyel tesislere ait “ yasal emisyon limitleri ” tanımlanmış olup, tüm tesisler bu limitleri göz önünde bulundurarak emisyonlarını kontrol altında tutmak zorundadır.
Emisyon ölçümleri , çeşitli faaliyetler sonucunda oluşan ve baca vasıtasıyla atmosfere atılan atık gazların ve taşıtların eksozlarından çıkan yanma ürünlerinin ölçümünü içermektedir. Havayı kirletici gaz ve partikül maddelerin neler olduğunu, konsantrasyonlarını, kütlesel debilerini ve hangi oranlarda kirletici vasıflara sahip olduklarını ve bu kirletici kaynaklara sahip tesislerin emisyonlarının İlgili yönetmelik esaslarına uyup uymadığı bu Ölçümler ile belirlenmektedir.

Endüstriyel bacalardan çevreye yayılan partiküllerin ve gazların analizleri özel numune alma yöntemleri ve aparatları ile gerçekleştirilebilmektedir.


Kaynak: Çevre Bakanlığı Referans Laboratuvarı

Konu ile ilgili ayrıntılı açıklamalara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

link

 

Ölçme Hizmetleri

tunakurumsal.com, 2007 - 2009, Tüm Hakları Saklıdır

Şarkı Sözü

Bengü Yaralı

Demet Akalın Giderli Şarkılar

Erdem Kınay Ft. Merve Özbey Duman

Gökhan Özen Budala

indir

Gülşen Kardan Adam

Hande Yener Hasta

Sertab Erener İyileşiyorum

Soner Sarıkabadayı İnsan Sevmez mi?

Gülşen Yatcaz Kalkcaz

dinle

Oğuz Berkay Fidan Ft. Murat Boz – Olmuyor

Ersin ÖZDEMİR